​„Przygody Księdza Michała” – książki dla dzieci ks. Tadeusza Goleckiego o życiu i działalności ks. Michała Sopoćki – Patrona Białegostoku

27 września 2016 roku w ramach obchodów Dni Patronalnych Miasta Białegostoku odbyła się prezentacja pierwszej na świecie książki dla dzieci poświęconej życiu i działalności Księdza Michała Sopoćki „Przygody Księdza Michała”.

Bł. Ks. Michał Sopoćko, w dniu 15 lutego 2016 r. na mocy uchwały Rady Miasta Białegostoku został ogłoszony Patronem Miasta. Podczas blisko 30-letniego pobytu w Białymstoku swoim życiem i działalnością zgłębiał, głosił i wyjaśniał kult Bożego Miłosierdzia. Dziś jest najsławniejszym na świecie białostoczaninem – jego relikwie znajdują się w ponad 800 miejscach na całym świecie. Dzięki niemu możemy się szczycić, że mieszkamy w „Mieście Miłosierdzia”.

„Przygody Księdza Michała” to powieść biograficzna dedykowana dzieciom w wieku 9-12 lat. Zawiera retrospektywnie opowiedziane historie ukazujące prawdziwe dzieje bohatera. Napisana na podstawie „Dziennika” Michała Sopoćki i jego biografii tłumaczy młodym czytelnikom istotę działalności Księdza oraz jego wkład w badanie i propagowanie kultu Bożego Miłosierdzia. Książka w sposób interesujący i przystępny opowiada o sprawach ważnych, ale również trudnych i często niezrozumiałych dla młodego człowieka. W świecie wielu pokus, ogromu często sprzecznych informacji, natłoku przeróżnych rozrywek, opowieść o Michale Sopoćko niesie młodemu czytelnikowi, wchodzącemu w trudny wiek dorastania przekaz, że są wartości, którym warto być wiernym.

Autorem książki jest ks. Tadeusz Golecki - ksiądz, poeta, autor tekstów i tłumacz. Urodził się w 1959 r. w Mońkach. Studiował w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku i w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Po święceniach kapłańskich pracował na Białostocczyźnie, skąd w 1989 r. wyjechał na misje do Brazylii. Po powrocie do Europy w latach 90-tych pracował we Włoszech (Toskania). Aktualnie mieszka i pracuje w Szwajcarii. Autor kilku zbiorków poetyckich (m. in. „Pod Krzyżem Południa”, „A jednak...”, „Codziennie pośród dróg”, „Po śladach, po słowach”, „Odchodzę, wracam, pozostaję”) i libretta do Oratorium o ks. Sopoćce „Oto wierny sługa mój” oraz pieśni religijnych, a także tłumaczeń z jęz. włoskiego i z jęz. hiszpańskiego. W jego dorobku są też dwa tomiki wierszy dla dzieci „Rozgadany świat” (2006) i „Las uczy nas” (2011), które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem odbiorców. Zdobywca I miejsca w II Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Romana Brandstaettera w Tarnowie (1998). Laureat XIX edycji Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego w Białymstoku (2013).

Koncepcję graficzną książki i ilustracje przygotowała Agnieszka Blank, absolwentka Wydziału Wychowania Artystycznego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, specjalizacja: malarstwo i projektowanie graficzne dyplom z malarstwa oraz Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki, ze specjalizacją Rytmika i Taniec na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Autorka wielu opracowań graficznych i ilustracji w tym między innymi folderów, plakatów i innych druków reklamowych, okładek płyt CD, stron internetowych, okładek książek, między innymi takich jak: „Białystok. Przewodnik historyczny Andrzeja Lechowskiego”, „Kuchnia Wschodu”, „Poradnik Siostry Anny”. Tworzyła projekty graficzne i ilustracje do albumów, np. „Biebrza”, „Białystok – urok starych klisz”. Tworzy również grafiki i ilustracji do książek dla dzieci. W jej dorobku jest m.in. książka edukacyjna „Rysowanie żubra”.

Książka została przygotowana w Archidiecezjalnym Wydawnictwie św. Jerzego w Białymstoku.

Wydanie książki „Przygody księdza Michała” zostało dofinansowane ze środków z budżetu Miasta Białegostoku. Jej pierwsza prezentacja została wpisana w program pierwszych uroczystych obchodów Dni Patrona Białegostoku.

Pierwszych 100 młodych Mieszkańców Białegostoku, w wieku pomiędzy 9 a 12 rokiem życia, którzy wraz z opiekunem odwiedzą Centrum Wystawienniczo-Konferencyjne Archidiecezji Białostockiej w dniach 28.09.2016 – 07.10.2016, za okazaniem legitymacji szkolnej otrzyma bezpłatny egzemplarz pierwszego wydania książki „Przygody Księdza Michała”.

Informacje dodatkowe

Choć tytuł mógłby sugerować odniesienia do popularnego filmu nakręconego na motywach powieści Henryka Sienkiewicza „Pan Wołodyjowski”, to jednak jest to książka o życiu i działalności współczesnego bohatera - bł. ks. Michała Sopoćki – Patrona Białegostoku. Autor w 14 krótkich rozdziałach opowiada historie z życia ks. Michała Sopoćki. Powieść, zaczyna się w Białymstoku i opisuje ciekawe, często dramatyczne wydarzenia z życia kapłana, żyjącego w dwóch epokach: urodził się w XIX w., a zmarł w naszych czasach, przeżył trzy wojny. Całość kończy się epilogiem nawiązującym do obecnych wydarzeń związanych z Michałem Sopoćką w naszym mieście, takich jak jego beatyfikacja oraz ustanowienie Patronem Miasta. Nie brak w niej historii zabawnych, jak choćby ta o ucieczce księdza z Wilna w przebraniu kobiety podczas okupacji niemieckiej.

Książka przede wszystkim przybliża młodemu czytelnikowi rolę ks. Sopoćki w rozpoznaniu i szerzeniu kultu Miłosierdzia Bożego, do czego natchnęło go spotkanie w Wilnie z s. Faustyną Kowalską. Ks. Sopoćko jako jej spowiednik zachęcił ją do zapisywania objawień Pana Jezusa, które po latach zostały wydane w formie książki jako „Dzienniczek” S. Faustyny. To dzięki staraniom ks. Sopoćki namalowany został obraz Jezusa Miłosiernego, znany i czczony na całym świecie. Ukazuje to okładka książki przedstawiająca ks. Sopoćkę, s. Faustynę i Eugeniusza Kazimirowskiego - autora wileńskiego obrazu Jezusa Miłosiernego.

Książka została wydana w twardej oprawie i zawiera 64 strony. Jest bogato ilustrowana.